top

Montované moderní dřevostavby – roubenky a poloroubenky

K jejich stavbě se používá precizně opracované a stabilní dřevo vysušené až na 12 procentních bodů vlhkosti, které se na místě smontuje jako stavebnice. Stavba tak nemusí projít několikaměsíční technologickou přestávkou pro „dosedávání“ roubených
stěn, kterou musí absolvovat dřevostavby postavené z nevysušeného dřeva. Běžná doba výstavby rodinné roubenky tak nepřesáhne půl roku a díky suché výstavbě ji lze realizovat i v zimním období.

Typy a druhy dřevostaveb

Stavení, která využívají dřeva pouze v rámci vnitřní kostry, budeme pro zjednodušení nazývat dřevostavby sendvičového typu, zatímco domy, pro které je dřevo nejen nosným, ale také pohledovým a tepelně-izolačním prvkem, shrneme do kategorie masivních dřevostaveb.

Co je to dřevostavba

Když mluvíme o dřevostavbách, máme na mysli všechny domy, jejichž hlavním konstrukčním prvkem je dřevo.
Dřevěné konstrukce mají zvláště v našem regionu obrovskou tradici, a není divu! Dřevo je trvanlivý, obnovitelný, tvárný, odolný a zdraví prospěšný materiál, v němž se za staletí spokojeně zabydlelo mnoho světových kultur, zvláště pak těch, které rozpoznaly blahodárné přínosy života v souladu s přírodou.