top

Montované moderní dřevostavby – roubenky a poloroubenky

V OK Pyrus také neholdujeme chemickým nátěrům a impregnacím, namísto toho volíme cestu konstrukční ochrany dřeva. Co to znamená? Při kvalitně navrženém projektu je vysušené masivní smrkové
nebo borovicové dřevo ve své přirozenosti zcela bezúdržbové a odolné vůči plísním a škůdcům.

Roubenky, které jsou navržené na míru konkrétní lokaci, tzn. jsou dobře odvětrávané a dřevo není namáháno konstantní vlhkostí, mohou navíc sloužit ještě vnoučatům vašich vnoučat. Profesionálně navržené a postavené masivní dřevostavby skutečně vydrží i 300 let, důkazem vám mohou být dochované dřevěné prvky historických staveb z 16. století, které jsou v perfektním stavu ještě dnes!

Zásadním argumentem, díky kterému za nás kvalitní roubenky vyhrávají na celé čáře jako nejlepší dřevostavby, je jejich atmosféra a vliv na duševní pohodu i fyzické zdraví. Ne nadarmo se říká, že bydlení v dřevěném domě je nejlepší lékař. Skvělá prodyšnost dřeva zabraňuje vzniku plísní a blahodárné silice, které dřevo uvolňuje, provoní váš interiér.

Ze studií vyplývá, že pobyt v lese má pro plíce a naši náladu podobný efekt jako lázně, tak proč se na většinu svého života dobrovolně uzavírat do vzduchotěsných krabic? Své o tom ví
například architekti v Japonsku, kde se nemocnice často staví právě z borovicového masivu.

Poloroubenky – Estetické i praktické

Ačkoliv se kvalitního dřeva v domě nemusíte bát ani v takových místnostech jako koupelna nebo spíž, občas se jako lepší varianta ukáže kombinace dřevěných hranolů se zděnými či kamennými stěnami. Může tomu tak být kvůli vzhledu, který lépe zapadá do estetického rázu určité lokality, například v Orlických horách byste na stavebním úřadě s celodřevěnou roubenkou uspěli jen těžko.

Pádným důvodem jsou ale také zvýšené obavy z vlhkosti prostředí, která dřevu dlouhodobě nesvědčí. Stěny směřující na sever, na které celý den nedopadá sluníčko, nebo které jsou situované v blízkosti potoka či lesa, se budou snadněji udržovat, budou-li zděné.

Dobře to věděli už naši předci, kteří si tradičně vyhrazovali dřevěné části chalup pro sebe, zatímco ty zděné pro zvířecí chlívky náchylné k akumulaci vlhkosti.

Za OK Pyrus našim klientům často doporučujeme vyzdít vnitřní příčky roubenek plnými cihlami, a to z prostého důvodu – poloroubenky se zděnými konstrukcemi poskytují jedinečnou tepelnou pohodu. Dům je díky dřevu velmi rychle vyhřátý na příjemnou teplotu a cihly si zase teplo dlouho udrží.

Výhody

Nevýhody