top

Jak dosáhnout tepelné pohody v roubence?

25. 11. 2019

Metody zateplení sendvičových dřevostaveb a zděných domů se významně neliší, masivní dřevěný dům má však oproti přeizolovaným stavbám jednu nepopiratelnou výhodu – v roubence se budete cítit příjemně v jakémkoliv období. Interiér dřevěného domu se v létě nepřehřívá, takže se obejdete bez klimatizace. Dřevěné plochy ale působí na pohled teple, takže vás zase v zimě odrazují od přetápění. Dřevo také během dne zcela přirozeně uvolňuje a pohlcuje vlhkost, čímž výborně reguluje vnitřní klima. Pojďme se společně podívat jak dosáhnout tepelné pohody v roubence.

Dřevostavba versus klasický zděný dům

V OK Pyrus o obvodových stěnách domu často mluvíme jako o vaší třetí kůži. Koneckonců, v interiérech dnes většina z nás tráví převážnou část života. Jde tedy o to vybrat si, zda ji strávíte uzavřeni mezi neprodyšnými cihlovými stěnami obloženými polystyrenem, nebo budete žít obklopeni přírodním materiálem, který sám od sebe reguluje vlhkost, nevyžaduje rekuperaci a především „dýchá“. Kvalita vzduchu v dřevěných domech z masivu je výrazně vyšší než v difuzně uzavřených stavbách.

Nutnost zateplovat dřevěné stavby polystyrenem je mýtus!

Tolik skloňované tepelné odpory obvodových stěn nejsou pro udržení tepla v roubence klíčové. Hranoly, které používá OK Pyrus jsou standardně certifikovány na normou požadované součinitele prostupu tepla. Naprosto zásadní je ale dobře zateplit krov a střechu, protože teplo stoupá vzhůru. Spolu s osazením kvalitními okny a dveřmi tak naše roubené domy garantují velmi dobrý tepelný komfort. Krokevní izolace existuje dvojího druhu:

Pro příznivce nízkoenergetických staveb jsme navíc vyvinuli speciální konstrukční systém obvodových stěn, který nabízí bezvadné tepelně-technické vlastnosti obálkové konstrukce – roubenou dvoustěnu se svisle vloženou tepelnou izolací. Díky tomuto konstrukčnímu řešení dosahujeme u roubených stěn doporučených hodnot závazných pro nízkoenergetické domy.

TIP! Moderní velké prosklené plochy je dobré si předem dobře promyslet, zvláště pak v závislosti na orientaci domu ke světovým stranám. Při návrhu je nutné skloubit mnoho faktorů, tak aby dům v létě nefungoval jako skleník a v zimě jako mraznička. V OK Pyrus fázi studie věnujeme speciální péči – pomocí simulace vám představíme váš dům v různých ročních obdobích a denních dobách, tak abychom v zimním období optimalizovali tepelné zisky a v letním období zabránili přehřívání interiéru. 
 jak dosáhnout tepelné pohody v roubence

Nejlepší tepelné podmínky? Zkombinujte dřevo s vnitřními zděnými příčkami

Jinými slovy, dopřejte si všechny výhody pobytu v domě z masivního dřeva, ale vytěžte akumulační vlastnosti cihel nebo keramiky. Celodřevěné domy se sice velmi rychle zahřejí, ale také poměrně rychle zchladnou. Ideálním řešením, které v sobě snoubí benefit rychlého vytopení a zároveň udržení teploty, je doplnit roubenku vnitřním zděním, které bude teplo akumulovat a pomalu uvolňovat do svého okolí. V případě že plánujete roubenku vytápět například krbovou vložkou, můžete tento efekt ještě zesílit instalací keramické stěny v její těsné blízkosti.

Vnitřní zdění má ale především v zimě ještě jeden zásadní přínos. Postavíte-li si celodřevěnou stavbu, může se vám v topné sezóně stát, že dřevo začne být přesušené. Protože jde o přírodní materiál, který svou vlhkost sám reguluje, nedostatek vlhkosti tak bude řešit tím, že se ji pokusí nasát z interiéru. Výsledkem je bohužel přesušený vzduch, který není žádným medem pro vaše sliznice. I proto jsme zastánci zlaté střední cesty, tedy kombinace masivu se zděnými částmi. Pokud se své představy o celodřevěném bydlení ale nechcete vzdát tak snadno, řešení v podobě zvlhčovače vzduchu či velkého množství pokojových květin je nasnadě.

Hodí se roubenka do extrémních podmínek?

Bydlíte na Větrné hůrce jako vystřižené z románu Emily Brontëové? Rozhodně vám nebudeme tvrdit, že dřevu se na návětrné stěně, bičované vodou, větrem, sněhem a ledem bude dobře dařit. V opravdu extrémních podmínkách je vhodné ještě před roubení postavit exteriérovou krycí vrstvu, která dřevo před nárazy povětrnostních vlivů ochrání. Naši předci takové zábraně říkali „deštění“, můžete ho vidět například v Krkonoších nebo Jizerských horách, kde bývalo běžné.

S obvyklými výkyvy počasí během roku si ale roubenky z OK Pyrus hravě poradí. Jednotlivé lepené hranoly totiž do sebe zaklesáváme speciálními drážkami, takže spáry mezi nimi jsou naprosto odolné vůči vodě nebo větru. Na rozdíl od roubenek z vysušeného hranolu jsou však do vyšších nadmořských výšek nevhodné sruby z mokrého dřeva. Riziko, že se dovnitř klády dostane tlaková voda, je zde příliš velké.

Jaké typy vytápění se hodí do dřevostavby?

V podstatě jakékoliv, omezení neexistují. Typickým doplňkovým zdrojem tepla našich roubených domů je obestavěná krbová vložka či kachlová kamna, která dům po zátopu velmi rychle vyhřejí. Stačí jen pár polínek! Krbovou vložku rádi doplňujeme také o teplovodní výměník, čímž se zvýší její celkový́ podíl na vytápění objektu.

Naši klienti dále hojně používají:

 jak dosáhnout tepelné pohody v roubence

Zde najdete více informací o naší technologii www.okpyrus.cz/stavba

Zde najdete přednášku o stavbě roubenek a srubů www.youtube.com

Doufáme, že jste na otázku jak dosáhnout tepelné pohody v roubence nalezli odpověď.

Líbí se Vám naše práce?
Přemýšlíte o domě ze dřeva?
Zajímají Vás detaily?
Napište nám!

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.
Click or drag a file to this area to upload.
Souhlas se zpracováním osobních údajůSledujte, na čem pracujeme právě teď