top

Roubenka v lese Vigantice

Toto je roubenka v lese Vigantice. Dobře bydlet znamená šťastně žít. Přesně tohoto rčení se drželi sympatičtí manželé, kteří si v beskydských kopcích nechali postavit roubenku z borovicového dřeva. Vytvořili úžasnou stavbu na magickém místě, kde lišky dávají dobrou noc. Vždycky toužili mít chalupu, kde se bude spát v seníku a která bude na samotě v sepětí s přírodou, a to se jim povedlo víc než na jedničku.

Původně tu stála stará stavba ze začátku 20. století. Vedle hlavní chalupy byla stará stodola a chlév se seníkem. Chlév se proměnil v letní domek – venkovní kuchyně s posezením s úžasným podkrovním spaním pro návštěvy. Stodola zatím slouží jako sklad a dílna. Nově postavený komplex tří roubenek je ze sušených lepených hranolů ze dřeva borovice, která v interiéru nádherně voní. Její silice se uvolňují do celého domu a vytváří kouzelnou atmosféru.

Roubenka z lepených hranolů slouží majitelům jako rekreační chalupa, časem se sem chtějí přestěhovat natrvalo. Hlavním vchodem se vstupuje do zádveří, ze kterého vede i vchod na druhou stranu do zahrady, dále je tu vstup do technické místnosti a do hlavní obytné části domu. V té se spojuje obývací pokoj s úžasnými světle modrými kachlovými kamny, impozantním dřevěným schodištěm a panoramatickým výhledem na okolní hory. Dá se odsud vyjít na malou krytou terasu, tzv. podsínek. V pravé části se potom nachází kuchyně s jídelnou. V levé části je samostatné WC, koupelna a sauna. V podkroví je krásná galerie s lehací sítí, tři ložnice a koupelna s WC. Vedle hlavní stavby je druhý domek, kde býval původně seník, se zastřešeným venkovním posezením, letní kuchyní a WC. V podkroví je úžasný pokoj pro návštěvy s výhledem na Radhošť. Třetí stavba je užitková, nahradila původní stodolu. Je v ní sklad a dílna. Všechny tři stavby ctí uspořádání původního hospodářského stavení.

Roubenka v lese Vigantice

Dispozice: 4+kk
Rozměry stavby: 14 m × 7 m 
Zastavěná plocha: 100 m2
Užitná plocha: 170 m2
Typ konstrukce: roubenka z lepených vysušených borovicových BSH hranolů
Doba výstavby hrubé stavby: 1 měsíc
Celková doba výstavby: necelý rok
Návrh: Ing. Oto Uchytil

Více informací o naší technologii výstavby naleznete zde www.okpyrus.cz/stavba-roubenky

Rozhovor s investory Míšou a Jarkem naleznete zde www.drevostavitel.cz

Roubenka v lese Vigantice