top

Poloroubenka z borovice Kaly

Toto je poloroubenka z borovice Kaly. Jan původně neplánoval, že si postaví dřevostavbu na sjezdovce, dokonce ani nepřemýšlel o tom, že by vůbec nějaký dům stavěl. Hledal starší dům, který by mohl opravit, upravit a brzy se nastěhovat. Snil sice o roubeném domě, roubenky se mu vždycky líbily, ale sen a skutečnost měly k sobě tehdy velmi daleko. Pak mu osud postavil jeden dřevěný dům do cesty. Jevil se jako vhodný, a i když nakonec z koupě sešlo, vůně dřeva už mu nedala spát. „Někdy v budoucnu“ se změnilo na „hned teď“.

Mělo jít o celodřevěnou stavbu, ale kvůli umístění ve svahu orientovaném navíc od severu k jihu se jako vhodnější jevila poloroubenka se zděnou stěnou na severní straně. Dřevo by zde trpělo vlhkostí. Podlaha je dubová, místo zamýšlené dlažby, která se snáze udržuje, nakonec zvolil Jan uživatelsky komfortnější dřevo i kvůli dcerce, která si na ní může hrát. Interiér je zařízený do šedých, případně modrých tónů, což působí ve spojení s přírodními odstíny dřeva velmi příjemným a klidným dojmem.

Zděná část domu je postavena z tepelněizolačních keramických bloků, které zajišťují akumulaci tepla v zimě, v létě je naopak tato část vždy chladnější a udržuje tak v interiéru příjemné klima i v horkých dnech. K lepším akumulačním schopnostem domu přispívají i kachlová kamna.

„Fungují výborně – o víkendu obvykle topím pouze v nich, ohřívám zároveň i vodu v akumulační nádrži. Elektrokotel, který tu mám instalovaný, vlastně vůbec nespíná. Jsem tu druhý rok a loni jsem za kompletní spotřebu elektřiny zaplatil 21 000 korun. Provoz roubenky je velmi úsporný.“ popisuje Jan

Poloroubenka z borovice Kaly

Více informací o naší technologii výstavby naleznete zde www.okpyrus.cz/stavba-roubenky

Rozhovor s panem investorem Janem naleznete zde www.drevoastavby.cz