top

Kvalita bydlení v roubence

To, že roubenka byla kdysi jen malým semínkem, které díky vláze a slunečním paprskům vyrostlo ve statný strom, je samo o sobě malý zázrak. K přírodě proto chováme maximální úctu. Dobře víme, že na její obdivuhodné důmyslnosti jsme zcela závislí. Jednou z nejkrásnějších věcí na dřevě proto je, že je obnovitelné. Zatímco zpracováváme dřevo pro nový dům, v lese už roste strom, který jej zastoupí.

Věděli jste? Na výstavbu dřevěného mrakodrapu vyroste tato surovina na území Finska za pouhých 20 minut!

Cesta dřeva z lesa do roubeného domu s sebou rovněž nese nejméně environmentální zátěže v porovnání se všemi ostatními stavebními materiály – množství energie, které je potřeba na jeho vytěžení, zpracování a přepravu je v porovnání s ocelí, betonem nebo hliníkem daleko menší. Dřevu v tomto ohledu může konkurovat jako stavební materiál pouze sláma. Dřevo navíc za dobu svého života pohltí více skleníkových plynů, než vyprodukuje.

Jeden strom za život zachytí až tunu CO2 a vzrostlý strom vyprodukuje během slunného letního dne pomocí fotosyntézy až tisíc litrů kyslíku! Stromy jsou svým způsobem i přírodní klimatizace – během dne je jeden strom schopen odpařit do ovzduší až sto litrů vody. Srovnatelný efekt by měla jen klimatizační jednotka o výkonu 4 kW.

Nízkoenergetická dřevostavba a tepelný komfort? Jde to.

Stavba ani provoz roubenek nejsou náročné na energetickou spotřebu, naše hranoly jsou certifikovány na normou požadované součinitele prostupu tepla a rovnají se tak plně klasickým zděným stavbám. Spolu s osazením kvalitními okny a funkčním zateplením podlahy, podkroví a střechy naše roubené domy garantují velmi dobrý tepelný komfort.

Nutnost zateplovat dřevěné stavby polystyrenem je mýtus!

Ani vytápění roubenky si s běžným zděným domem v ničem nezadá. Naši klienti používají:

Typickým doplňkovým zdrojem tepla našich roubených domů je obestavěná krbová vložka či kamna, která dům po zátopu velmi rychle vyhřejí. Stačí jen pár polínek! Krbovou vložku rádi doplňujeme také o teplovodní výměník, čímž se zvýší její celkový podíl na vytápění objektu.


Vaši roubenku si zamilují i vnoučata vašich vnoučat

Mnohé stavby našich předků, které jsou k vidění třeba ve skanzenech, přežívají bez úhony celá staletí. Neexistuje důvod, proč by se i dnešní, moderní roubenka nemohla dožít 300 let. Klíčem k její dlouhověkosti je „pouze“ dobrý návrh a pravidelná údržba.

O životnosti roubenky přitom nerozhodují chemické nátěry ani impregnace, ale konstrukční ochrana dřeva, která ho chrání před dlouhodobou zvýšenou vlhkostí. Právě díky nadměrnému vlhku se dřevo může stát potravou pro dřevokazné houby a hmyz.

Každý náš návrh počítá s následujícími opatřeními:

Pravidelná údržba už je na obyvateli, ale vyžaduje jen minimální úsilí. U staveb ze smrku doporučujeme obnovovat venkovního nátěr v intervalech pět až deset let a u staveb z odolnější borovice se nátěry nemusí provádět vůbec.

Zdravotní aspekty života v roubence

Skutečný domov je ten, do kterého se budete rádi vracet, ve kterém se dokážete uvolnit a užít si chvíle s blízkými. Podmínkou je samozřejmě pevné zdraví. I to umí dřevo pozitivně ovlivnit. V dnešní době trávíme až 80 % života uvnitř staveb. Proč se tedy neobklopit tím nejlepším možným materiálem?

Čínské přísloví: „Jsi-li nemocný, jdi bydlet do dřevěného domu.“

Důvodem ke starostem není ani fakt, že dřevěné profily montovaných roubených dřevostaveb jsou tzv. „lepené“ z několika lamel. V případě OK Pyrus jde o ekologicky nezávadná lepidla na bázi melaminových pryskyřic, které jsme ještě dodatečně nechali prostudovat v laboratoři brněnské Mendelovy Univerzity. Verdikt? Zcela zdravotně nezávadná. Daleko větší riziko pro lidský organismus představují chemikálie (např. ftaláty) obsažené v nekvalitním nábytku či kobercích!

V neposlední řadě působí dřevo pozitivně i na lidskou psychiku. Textura dřeva je nám přirozeně blízká a v interiéru dokáže dělat divy. Studie prokázaly vliv dřeva na snižování stresu, zklidnění srdečního tepu a snižování krevního tlaku. Západní medicína využívá dřevěných interiérů ve zdravotnických zařízeních, díky čemuž se pacienti snáze a rychleji uzdravují.

Troufáme si ale tvrdit, že vyzkoušíte-li jednou bydlení v roubence, žádné studie už potřebovat nebudete, protože účinky dřeva nejlépe pocítíte sami na sobě.