top

Jaké používáme dřevo pro stavbu roubenek

K výrobě lamel používáme výběrové smrkové a borovicové dřevo z podhůří rakouských Alp

Máme štěstí, že se nám podařilo navázat úzkou spolupráci s rakouskou firmou Hasslacher Norica Timber, která nejen dřeviny sama těží, ale také suší, lepí a zpracovává na strojích té nejlepší kvality, kterou bychom v tuzemsku u jednoho dodavatele našli jen velmi obtížně. Jejich moderní alpskou výrobu, která se na zpracování dřeva specializuje už přes sto let, jsme dokonce během několikaměsíční pracovní stáže poznali osobně. Tato zkušenost nám potvrdila, že do výroby jsou vybírány pouze ty nejlepší, odolné stromy z vyšších nadmořských výšek, jejichž kmeny jsou ještě před zpracováním prověřeny rentgenem kvůli odhalení možného napadení škůdci. Zákazníkovi tak můžeme s čistým svědomím garantovat stoprocentně zdravý materiál.

Starý dobrý smrk

Smrk interně nazýváme naším „základním modelem”. Čerstvě opracovaný má světle žlutou až smetanovou barvu s jemnou texturou a hnědými suky. Bez povrchové úpravy dřevo smrku postupně tmavne až šedne, proto se jeho povrch nejčastěji upravuje nátěry, které také zpomalují jeho stárnutí. Díky nižšímu obsahu smůly a menší hustotě smrkové dřevo nátěry dobře přijímá, nicméně je vhodné je pravidelně obnovovat.

Výrazná borovice

Borovice je oproti smrku výraznější co do vůně tak kresby. Borovicové dřevo má velmi patrnou strukturu se suky, která se v řezu jasně dělí na bělovou, světlejší, a jádrovou, načervenalou, složku. Při stárnutí získává borovice oranžovo-načervenalou patinu a díky vyšší hustotě a většímu obsahu smůly dokáže odolat povětrnostním vlivům i bez povrchové úpravy, potažmo jen se základním nátěrem. Borovicové dřevo také uvolňuje větší množství zdraví prospěšných silic. Ověřit si její blahodárné účinky můžete koneckonců v lese sami – hrabanka pod borovicemi bývá na rozdíl od té pod ostatními stromy daleko úrodnější a plná života.