top

Interiér roubenek: Když má dům duši

Každá z roubenek má svůj neopakovatelný charakter. Našim zákazníkům navrhujeme jak roubenky tradičnějšího rázu s venkovským tvaroslovím, tak i moderní, současné dřevostavby s prosklenými stěnami nebo zelenými střechami a rozhodně se nebráníme ani spolupráci s designery. Od architektonického pojetí exteriéru se pak přirozeně odvíjí i estetika interiéru – od rustikálního pojetí až po to minimalistické.

Neradi zákazníkům mluvíme do jejich individuálního vkusu, ale osvědčilo se nám několikero doporučení:

V zásadě neexistuje důvod, proč si nepostavit celodřevěnou roubenku. Rozvody vody a odpadů se dají vést podlahou a elektroinstalaci standardně vedeme v dřevěných stěnách díky předem strojově připraveným prostupům. Klientům i přesto nezřídka doporučujeme vyzdít vnitřní příčky, a to hned z několika důvodů:

Je dřevostavba náchylná k požáru?

Odpověď je jednoduchá. Úplně stejně jako každá jiná stavba, avšak s tím rozdílem, že masivní dřevo má až pětkrát vyšší požární odolnost než jiné stavební materiály. Nevěříte? Je to skutečně tak. Dřevo si při požáru na povrchu vytvoří tenkou uhlíkovou vrstvu, která zásadně zpomaluje odhořívání – dům se tak nezbortí jako například u konstrukcí z železa či oceli a poskytne svým obyvatelům dostatek času na jeho opuštění.

Dřevo dobře hoří, ale pro vaši bezpečnost je důležitější, „jak“ hoří!

Věděli jste? Při rekonstrukci hradu Karlštejn, konkrétně jeho klenotnice, přistoupili architekti po důkladném zvážení ke stropní konstrukci z obrovských dřevěných povalů. Důvod? Vysoká požární odolnost, která zabezpečí, že se strop nepropadne.