top

Co si před stavbou roubenky pořádně promyslet?

26. 11. 2019

Stavba domu je pro mnoho z nás jednou z největších investicí v životě. Vybrat si dobrého architekta nebo kvalitní stavební firmu hraje klíčovou roli, nejdůležitější fáze však realizaci předchází. Ujasnit si, jaká je vaše představa ideálního místa pro život, je zcela zásadní. Jenže jak začít? Přinášíme vám přehled otázek, na které byste měli znát odpověď, ještě než oslovíte dodavatele. Pojďme se společně podívat na to, co si před stavbou roubenky pořádně promyslet.

Jak dobře znáte sami sebe?

Možná jste v domě bydleli od malička a přesně víte, co vám vyhovuje. Možná jste ale za svůj život vystřídali pouze několik bytů, život v domě vás láká, ale nedokážete si představit, co obnáší. Jste zvyklí si jít po práci zaběhat nebo si zajít do kina? A co když budete muset část svého volného času věnovat práci na zahradě a udržování domu? Co je pro vás přijatelné a co už ne?

Pro začátek si zkuste odpovědět na otázky uvedené níže. O svých odpovědích přemýšlejte v kontextu bydlení – jak má povaha, koníčky a zvyky ovlivňují ideální podobu obydlí, ve kterém se budu cítit opravdu dobře? Možná nad nimi podumejte nejdříve o samotě a teprve poté je proberte se svým partnerem a zbytkem rodiny. Lépe a dříve tak odhalíte oblasti, na nichž se neshodnete a u kterých se budete muset uchýlit ke kompromisu.

Výhody a nevýhody města versus venkova

Předně je důležité si ujasnit, kolik peněz chcete vynaložit na koupi pozemku a kolik na stavbu samotného domu. Ačkoliv pozemek za městem nebo na venkově může vyjít výrazně levněji, špatná dopravní obslužnost nebo větší vzdálenost od práce či školy ho může z dlouhodobého hlediska silně prodražit.

I když je finanční perspektiva pro výsledek pochopitelně určující, rozhodně není jediným prizmatem, kterým se na oblasti pro život dívat. V úvahu vezměte následující výhody a nevýhody:

Bydlení ve městě

Bydlení na vesnici

Bydlení v satelitech

Domácí úkol: sepište si seznam pro a proti

Sedněte si nad čistým archem papíru, rozdělte ho čárou na dvě poloviny, které nadepíšete znaky + a -, a neodcházejte, dokud nebudou obě poloviny plné. Nehledejte kompromisy, naopak, zaměřte se na ty nejsilnější pocity a přesvědčení. Nalevo napište, co ve vašem domě nesmí chybět (prosklené plochy, které dovnitř pouští hodně světla?), pravou část si rezervujte pro prvky, které vám do domu nesmí (radiátory!).

Dům není jen neživá skládačka materiálů, je to váš partner na velmi dlouhou dobu. Za svůj život jste už zřejmě prošli vícero typů bydlení – od soužití s rodiči přes internát a koleje až po první garsonku, kam jste se nastěhovali s partnerem. Každý z těch prostorů měl určitě své kouzlo a své nedostatky. Zkuste si na ně vzpomenout, zkuste si vybavit, co byste rádi do svého nového bydlení přenesli a co naopak už nikdy nechcete opakovat. Teď začínáte od nuly a máte neopakovatelnou příležitost postavit dům ušitý na míru vaší osobnosti.

Porovnejte si seznamy se svým druhem či družkou. Nebudeme vám lhát, ke střetu názorů dojde téměř vždy. Například ženy typicky upřednostňují teplejší prostředí, především v ložnicích, zatímco muži tíhnou ke spánku v chladnějších místnostech. Během svého výzkumu zaručeně narazíte na vícero podobných rozkolů. A ačkoliv rozhodně nejsme vztahoví poradci, dovolíme si dát vám skromnou radu – nezametejte důvody sváru pod koberec, ale probírejte je tak dlouho, dokud nenajdete společnou řeč. Když jeden z partnerů zcela ustoupí a podvolí se řešení, které mu nevyhovuje, nebude se v domě nikdy cítit na sto procent dobře.

Podívejte se na záznam přednášky

našeho hlavního projektanta Ing. Oto Uchytila na téma – Výběr pozemku a projektování masivních dřevostaveb a dozvíte se co si před stavbou roubenky pořádně promyslet

Výběr pozemku – opatrnost je na místě

Ceny a nedostupnost pozemků se rok od ruku zvyšují, i proto byste měli být při jejich výběru ostražití. Poznáte to na vlastní kůži, až navštívíte několik nevhodných parcel, které vám bude prodávající vykreslovat v zářivých barvách. Základem je informovat se o parcele předem z veřejně dostupných zdrojů a vědět, na co se při návštěvě zaměřit.

TIP! Zkuste před koupí na místě přenocovat, parcela vám totiž musí padnout jako boty, a to včetně pocitů, které na pozemku zažíváte. Patogenní zóny, vysoká spodní voda a proudy nejsou ojedinělé – občas se zkrátka na místě necítíte dobře a nedokážete přesně identifikovat proč. I naši předci se rozhodovali, zda se na určitém místě usadí nebo ne, podle toho, kde se rozhodla přenocovat jejich zvířata. Ta dokážou negativní energii intuitivně vycítit ještě lépe než my.

Nepodceňujte fázi studie – návrh upravujte, dokud nebude perfektní

Sžili jste se s pozemkem? Je na čase začít vážně uvažovat o dispozici vašeho domu. V OK Pyrus klademe maximální důraz na fázi studie. Pilujeme ji zkrátka až do té chvíle, kdy jste si naprosto jistí. Ve vašem hlase chceme zkrátka slyšet sebevědomé a šťastné „Ano, v tomto domě chci bydlet.“

Nenechávejte však všechna rozhodnutí na sobě. Promluvte si o vašem záměru se známými, s rodinou, kamarády. Všichni mají s bydlením zkušenosti, které se od sebe liší, dohromady v nich ale můžete nalézt skutečný poklad. I když konečný verdikt je pevně ve vašich rukou, nechte si poradit, vyslechněte si odstrašující historky a nechte se inspirovat.

Při rozhovoru s vašimi rodiči si tak možná uvědomíte, že ačkoliv se teď cítíte skvěle, za dvacet let vám ubude sil – ložnice v prvním patře se strmými schody už se vám z dlouhodobého pohledu nemusí zdát optimální. Bezbariérovost jednoznačně není otázkou, která se týká pouze lidí s handicapem! Možná že vás vaši kamarádi s odrostlými dětmi mezi řečí upozorní, že by si přáli, aby v ložnici nesdíleli zeď s pokojem svých teenagerů. Vaši společenští známí se vám mohou zmínit, že by si přáli větší obývací pokoj, v němž se dají pořádat večírky, zatímco váš introvertní kamarád si může pochvalovat své rozhodnutí zařídit si pracovnu oddělenou od zbytku domu…

Když chcete dům, který není ideální jen pro vás, ale i pro planetu

Stále důležitější otázkou je, jaký dopad bude mít stavba domu na životní prostředí? V OK Pyrus věříme, že se na tyto obavy musíme dívat ze dvou úhlů:

Podívejte se na záznam přednášky

našeho pana ředitele Ing. Otakara Koudelky Csc. na téma – Stavba, užívání a konstrukční ochrana masivních dřevostaveb.

Více informací o projektování masivních dřevostaveb naleznete zde www.okpyrus.cz/projekt

Rozhovor s naším klientem naleznete zde www.youtube.com

Líbí se Vám naše práce?
Přemýšlíte o domě ze dřeva?
Zajímají Vás detaily?
Napište nám!

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.
Click or drag a file to this area to upload.
Souhlas se zpracováním osobních údajůSledujte, na čem pracujeme právě teď