top

Jaké jsou ceny dřevostaveb?

18. 11. 2019

Ceny dřevostaveb na trhu se diametrálně liší, kde tedy hledat zlatý poměr ceny a kvality? Jaké jsou ceny dřevostaveb? Ať už je vaší prioritou zdravé bydlení, dlouhověkost vašeho domu nebo si hlídáte náklady, jeden fakt zůstává – masivní roubené domy jsou skvělým životním vkladem.

Investice do zdravého životního stylu. Pro vás i vaše děti.

Ne všechny dřevostavby jsou si rovny, a právě odtud pramení rozdíly v cenících stavebních společností. Není důvod, aby vám dobře navržená a kvalitně postavená dřevostavba nesloužila stejně dlouho jako zděný dům, naopak. Vždyť prohlédnout si několik století staré dřevěné stavby není v Evropě problém a nemusíte za nimi jezdit ani do Skandinávie, stačí se zastavit v některém z českých skanzenů. Dřevostavby, které stavíme v OK Pyrus, jsou svým vzhledem a funkčností zcela moderní, nicméně inspiraci filosofií našich předků v sobě nezapřou. Stejně jako oni věříme, že nemá smysl investovat do bydlení na krátkodobé použití.

Levnější sendvičové dřevostavby z lehkého skeletu další generace spíše nepodědí. Jejich cena navíc s postupem času rapidně klesá na rozdíl od staveb z masivu, jejichž hodnota jen přirozeně kolísá v reakci na nabídku a poptávku na realitním trhu. Rozpočet na standardní dům z masivu z kvalitních materiálů a s dlouhou životností pro tříčlennou rodinu se bude pod hranicí tří milionů pohybovat jen stěží a v případě takové nabídky je dobré mít se na pozoru. Ačkoliv ale platí, že cena je dobrý indikátor kvality, nejlépe si benefity života v roubence ověříte na vlastní kůži. Na zdraví a duševní pohodu, které se s pobytem v dřevěném domě neodmyslitelně pojí, se totiž cenovka nalepit nedá.

MÝTUS! Jedna z nejčastějších obav provázející naše investory je, že jim dřevostavba shoří nebo ji zničí dřevokazní škůdci. Ani jedna z variant přitom roubenky z OK Pyrus přímo neohrožuje. Dřevo z masivu zapálíte jen stěží, a i v případech masivního požáru dřevo na povrchu zuhelnatí a zabrání tak přístupu kyslíku, tím pádem i ohně, ke zbytku stavby. Málokdo ví, že požární odolnost našich dřevostaveb je vyšší než u ocelových konstrukcí, protože masivní krov zůstane stát a na rozdíl od oceli se nezřítí. Dřevokazný hmyz a houby zase napadají pouze stavby, jejichž dřevo má více než 20 % vlhkosti. S lamelami vysušenými na 14 %, které používáme na stavbu my, tedy reálně nedokážou pracovat.

Základní představu získáte díky katalogu

Udělat si obrázek o tom, co které řešení stojí, je v podstatě hlavním důvodem existence našeho katalogu. Typizované domy totiž téměř nestavíme, naprostá většina našich roubenek je ušitá klientovi na míru. Díky našemu přehlednému katalogu roubenek – od 2 + KK po 6 + KK v různých úpravách a stylech – si ale můžete většinou ještě před první schůzkou rámcově ujasnit, jaké limity nastavíte svému rozpočtu.

Představa o domě, ve kterém hodláte žít po zbytek života, se bude s největší pravděpodobností s postupující rozpracovaností projektu měnit. Málokdy se stává, že postavíte dům dle prvotního záměru. A to je dobře! Čím víc vám na ideální dispozici domu záleží, tím víc nad ní budete přemýšlet, a tím víc se bude projekt měnit. Právě proto dbáme na to, aby měl investor v každé fázi projektu celkové náklady vždy plně pod kontrolou. Aktualizaci ceny tak standardně obdržíte po každé změně projektu, před podpisem smlouvy o dílo a před žádostí o stavební povolení navíc vyhotovujeme přesný položkový rozpočet.

Na čem rozhodně nešetřit

Ve chvíli, kdy se rozhodnete jít cestou dřevního masivu, nevyplatí se na surovém materiálu šetřit. Pokud například uvažujete nad stavbou srubu z takzvaného „mokrého“ dřeva, tedy kulatiny, jen kvůli nižší ceně materiálu, dvakrát si to rozmyslete. Finance, které budete muset vynaložit na ruční, řemeslnou stavbu a tmelení, nebo fakt, že nemůžete v domě první topnou sezónu bydlet, za to ne každému stojí. Nemluvě o tom, že mokré dřevo s vlhkostí pracuje, může praskat a také je mnohem náchylnější k napadení škůdci. Vysušené, strojně opracované lamely jsou na výrobu dražší, ale v budoucnu vám ušetří nejednu krizovou situaci.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv technologii, rozhodně nešetřete na profesionálech, kteří svému oboru rozumí. OK Pyrus má obrovskou výhodu v tom, že má vlastní tým projektantů. Ti nenavrhují z tepla kanceláře, aniž by znali konstrukční proces nebo hotovou stavbu kdy viděli na vlastní oči. Naopak. Ke každému domu vyjíždí a získávají tak okamžitou zpětnou vazbu. Díky těmto nenahraditelným zkušenostem z terénu navrhují domy funkčně a smysluplně, náš realizační tým pak na místě řeší minimum zádrhelů.

TIP! Máte už zhotovený plán na zděný dům, ale zaujala vás dřevěná technologie a chtěli byste dům z jiného materiálu? Nebo máte k dispozici již zpracovanou studii od jiného dodavatele, ale rádi byste, abychom stavbu realizovali my? Žádný problém. Rádi vám v této situaci vyhotovíme cenovou nabídku dle vaší dokumentace, v realizační fázi si projekt upravíme a vypracujeme prováděcí výkresy pro naši technologii výstavby.

Jak chytře srazit náklady nebo si naopak dopřát trochu luxusu

Na schůzkách s klienty během přípravy projektu hledáme ideální kompromis mezi jejich sny a hranicemi jejich rozpočtu. Na výslednou cenu mají vliv především koncepční řešení objektu (např. přízemní, patrový, s obytným podkrovím), tloušťka obvodové stěny (pro trvalé bydlení, rekreaci nebo podnikání), použité stavební materiály (např. typ střešní krytiny, parametry oken a dveří) a samozřejmě velikost.

Pojďme se detailněji podívat na některé z faktorů, kterými můžete ovlivnit výsledné náklady:

Dřevo
Hlavní stavební materiál, v tomto případě dřevo, je samozřejmě tou největší položkou v rozpočtu. V případě, že hledáte cestu, jak ušetřit, nabízí se využít masiv pouze na obvodovou stěnu spodního patra a nahoře se spokojit se sendvičovou stěnou s dřevěným obložením. Podobně ušetříte, i rozhodnete-li se pro poloroubenku nebo vnitřní příčky ze sádrokartonu.

Konstrukční řešení
Čím jednodušší tvar dům má, tím je levnější. V našem katalogu se typicky jedná o obdélník se sedlovou střechou bez vikýřů a střešních oken (např. typ R3 a R6). Dražší jsou naopak netypické tvary objektu nebo dnes velmi moderní, velké prosklené plochy. U velkých oken je také potřeba počítat s tím, že systémy posuvného otvírání (HS portál) jsou finančně poměrně náročné. V zásadě se dá říct, že každé individualizované řešení stavbu prodražuje.

Střešní krytina a izolace
Při výběru střechy jde hlavně o estetiku. Tašková krytina je klasickou, méně finančně náročnou variantou, zatímco fajnšmekry potěší hliníková krytina z falcovaného plechu, která je nákladově náročnější i díky obtížnější instalaci. O vzhled a atmosféru jde i u izolace střechy. Tou levnější, mezikrokevní, se zakryjí dřevěné trámy, které naopak zůstanou odhalené a krásné na pohled, rozhodnete-li se pro izolaci nadkrokevní.

Tloušťka obvodové stěny
Tloušťka obvodové stěny se primárně odvíjí od budoucího využití objektu. Pro stavby určené k rekreačním účelům se navrhují obvodové stěny od tloušťky 12 cm, pro domy kolaudované k trvalému bydlení je nutná minimální tloušťka 28 cm, která splňuje požadavky ČSN na tepelně izolační vlastnosti. Pro náročnější investory jsme v OK Pyrus vyvinuli a v praxi používáme též roubenou dvoustěnu s vloženou tepelnou izolací z minerální vlny, která navíc splňuje požadavky na nízkoenergetické domy.

TIP! Za posledních 25 let jsme se setkali s bezpočtem šikovných investorů, kteří si velkou část prací na interiéru dokonale odpracovali sami, a to často mnohem lépe, než by to zvládla externí firma. OK Pyrus odborně dodává hrubou stavu, tedy dřevěnou statickou konstrukci, krovní vazbu, nosný strop, střešní plášť a osadí také okna a dveře. Chytře ušetřit na zbytku prací, které jsou stejné u všech typů staveb, můžete zaměstnáním místních řemeslníků nebo šikovných rodinných příslušníků.

Zde najdete více informací o naší technologii www.okpyrus.cz/stavba

Zde najdete přednášku o stavbě roubenek a srubů www.youtube.com

Líbí se Vám naše práce?
Přemýšlíte o domě ze dřeva?
Zajímají Vás detaily?
Napište nám!

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.
Click or drag a file to this area to upload.
Souhlas se zpracováním osobních údajůSledujte, na čem pracujeme právě teď