Obnova srubového domu z první republiky / 2.11.2009

Koncem léta realizovala naše firma údržbové práce - (impregnaci dřeva proti činnosti dřevokazných škůdců a tmelení spár vnějších srubových stěn) na srubovém objektu s velice zajímavou prvorepublikovou historií (viz níže), která dokazuje fakt, že výstavba srubových domů z kulatin, není na našem území doménou pouze posledních let, ale je možné v současné době navázat nejen na původní lidové stavitelství, ale i na tradici již konstrukčně moderně pojatých srubových staveb realizovaných mezi světovými válkami.
Samotná preventivní ochrana dřeva v exterieru byla (po mechanickém očištění povrchu dřevěných prvků) provedena nástřikem vodného bezbarvého impregnačního roztoku s účinností proti dřevokazným houbám a hmyzu Adolit BAQ (na bázi kyseliny borité a čtyřsložkových sloučenin amonia), typové označení (dle ČSN 49 0600-1) FB, P, IP, 1, 2, 3, D, SP. Pro tmelení spár mezi jednotlivými srubovými prvky (kládami) byl použit trvale pružný srubařský tmel typu Lange Top Chink. TopChink je jeden z nejnovějších výrobků mezi tmely, určený pro dřevostavby ke tmelení spár mezi kládami či trámy.Tmely jsou vyrobeny bez rozpouštědel, isokyanátů, bez silikonu, a přesto si zachovávají výborné vlastnosti a flexibilitu. Vyznačují se dlouhou životností a velmi dobrou přilnavostí k tmeleným materiálům. Povrch tmelených spár se díky přidanému hodinářskému písku jeví svojí povrchovou strukturou jako omítka. Tento tmel díky svým unikátním vlastnostem může být použit na spáry až do šířky 14 cm při maximálním pohybu spojených klád či trámů do neuvěřitelných 25 %!

Z historie objektu:
srubový objekt na brněnské přehradě byl navržen známým brněnským architektem Mojmírem Kyselkou jako lovecká chata pro neméně známého brněnského stavitele Václava Dvořáka a byla realizována v historicky pohnutých letech 1938-39.
Architekt koncipoval tento rekreační objekt a jeho vnitřní stylové vybavení jako „Slovanskou tvrz“ evokující představení divadelní scény, na které se odehrávají příběhy z mýtického dávnověku. Architektonické pojetí srubu bylo protipólem v té době převažujícího stylu - funkcionalismu. Objekt je součástí palisádou obehnaného rekreačního pozemku, kterou tvoří ucelený soubor objektů - srubová chata s terasou a bazénem, obytná zahrada, zastřešená garáž a dřevník. Na stavbu byly použity výhradně ryze přírodní materiály - kámen a dřevo a jednoznačně svým pojetím „návratu k přírodě“ předběhl svoji dobu.

 

         


Zpět na přehled aktualit...