NÍZKOENERGETICKÉ ROUBENKY / 24.2.2014

Firma OK PYRUS, s.r.o. nově vyvinula variabilní certifikovaný konstrukční systém určený pro realizaci moderních nízkoenergetických roubených staveb - masivní dvoustěnu s vloženou tepelnou izolací (protokol o výpočtu tepelně-izolačních vlastností ke stažení zde). Toto řešení reaguje na stále se zpřísňujícím požadavky na tepelně technické vlastnosti kladené na obálkovou konstrukci stavby a na zvýšený zájmem investorů o nízkoenergetické dřevostavby.

Moderní certifikované dřevostavby z masivu nabízejí svým obyvatelům v porovnání s ostatními stavebními technologiemi unikátní vlastnosti – stavba přirozeně „dýchá“ (konstrukce obvodové stěny je difúzně otevřená),  dřevo odbourává elektromagnetický smog a statickou elektřinu (v interiéru se nevíří prach – ideální klima pro alergiky), dřevo také přirozeně reguluje vlhkost uvnitř objektu a v neposlední řadě vytváří neopakovatelnou, uklidňujicí, přívětivou atmosféru a pocit souznění člověka s přírodou.

Roubená dvoustěna je zhotovena z masivního, sušeného, lepeného dřeva (BSH) s průběžně svisle vloženou tepelnou izolací z minerální vlny. Díky tomuto konstrukčnímu řešení je možné u roubených stěn dosáhnout doporučených hodnot součinitele prostupu tepla pro nízkoenergetické domy. 

Velkou výhodou použití lepených dřevěných profilů na nosnou konstrukci je naprostá eliminace sedání stavby vlivem sesychání dřeva) a další „nekontrolovatelné chování“ nevysušeného masivu (praskání, kroucení atp.), které se jinak běžně vyskytuje u roubenek zhotovených ze surového dřeva. Stavba tak nemusí projít několikaměsíční technologickou přestávkou pro „dosedávání“ roubených stěn, kterou musí absolvovat dřevostavby z masivu (sruby a roubenky) postavené z nevysušeného dřeva. Běžná doba výstavby rodinného domu tak nepřesahuje půl roku a díky systému suché výstavby lze realizovat roubenky i přes zimní období.

nízkoenergetická roubenka z lepených lamel

nízkoenergetická roubenka OK PYRUS

 


Zpět na přehled aktualit...